Egypt je po Nigérii a Etiópii najľudnatejšou krajinou arabského sveta a tretia najľudnatejšia krajina v Afrike.
Veľká pyramída v Gíze, jeden zo siedmych divov starovekého sveta, je jediná, ktorá zostáva do veľkej miery nedotknutá. Išlo o najvyššiu človekom vyrobenú konštrukciu na svete za viac ako 3800 rokov.
Egyptská civilizácia je jednou z najstarších na svete, pričom zaznamenaná história siaha viac ako 5000 rokov dozadu
Egyptskí faraóni mali často nadváhu, na rozdiel od obrázkov zobrazených v umení. Ich strava bola bohatá na cukor, alkohol a sacharidy.
Mačky boli v starovekom Egypte považované za posvätné, uctievané za ničenie škodcov a sú symbolom. Zabitie mačky, aj keď iba náhodou, bolo trestným činom, ktorý sa trestal smrťou.
Egyptské hieroglyfy patria medzi najstaršie písané systémy na svete. Symboly sa používali viac ako 3000 rokov.
Prvý známy pracovný štrajk v zaznamenanej histórii sa konal v Egypte okolo roku 1152 pred Kr. keď remeselníci kráľovskej nekropoly v Deir el-Medina odišli z práce, pretože neboli zaplatení.
Starovekí Egypťania vymysleli kalendár 365 dní v roku, aby predpovedali každoročné záplavy rieky Níl
Najstaršie šaty na svete našli v Egypte: šaty Tarkhan, ktoré sú staré viac ako 5 000 rokov.
Starovekí Egypťania praktizovali používanie zubnej pasty pomocou pasty zo soli, korenia, vody a listov mäty.
Veľká sfinga v Gíze patrí medzi najväčšie a najstaršie sochy na svete, no pôvod a história jej výstavby zostávajú stále záhadou.
Egyptské ženy mali široký rozsah práv a slobôd. Mohli kupovať a predávať nehnuteľnosti a uzatvárať právne zmluvy.
Rieka Níl, najdlhšia rieka na svete, starovekí Egypťania ju považovali za zdroj života kvôli svojej dôležitej úlohe v poľnohospodárstve.
Rosettový kameň, objavený v roku 1799, bol kľúčom k rozlúšteniu egyptských hieroglyfov Obsahuje dekrét napísaný v troch scenároch: hieroglyf, demotický a grécky.
Starobylé mesto Théby (dnes Luxor) bolo kedysi náboženským hlavným mestom Egypta a je aj miestom chrámu Karnak a údolia kráľov.
Alexandrijská knižnica bola jednou z najväčších a najvýznamnejších knižníc starovekého sveta, v ktorej boli tisíce zvitkov starodávnych informácii.
Celý región pod Vysokými Tatrami zaznamenal v minulom roku nárast návštevnosti zo zahraničia, eviduje tiež druhý najvyšší počet prenocovaní oproti roku 2019, ktorý bol rekordným. Riaditeľka Oblastnej organizácie
Azerbajdžan si píše svoju históriu už viac ako tisíc rokov. Etnickí Azerbajdžanci sú potomkovia Turkov, ktorí v dávnych dobách prišli do priestoru pri Kaspickom mori. Z hľadiska vierovyznania
Druhý mesiac v roku bol po štyridsať rokov čímsi viac, než len daždivým koncom zimy. Až kým nenastal čas Nežnej revolúcie v roku 1989, sme si každý rok
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin podpísal v pondelok 3. februára dekrét o usporiadaní medzinárodnej hudobnej súťaže s názvom Intervízia, ktorá má byť protipólom Eurovízii. Oživenie formátu populárneho v
Stolová hora sa zaraďuje k hlavným pamätihodnostiam Juhoafrickej republiky a považuje sa za jeden „zo siedmich nových prírodných divov sveta“. Keď je dobré počasie, uvidíte nezameniteľnú panorámu Stolovej
Je to raj pre divokú zver aj turistov. Kráter je miestom, kde možno pozorovať všetky krásy prírody, ale aj ukrutný boj o život. Kráter Ngorongoro sa nachádza v