Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) je síce nenápadná a takmer všade sa vyskytujúca liečivá bylina, ale to nič nemení na tom, že je pre človeka prospešný. Možno ho nájsť na lúkach, poliach, v okolí lesov i v záhradkách. Patrí do čeľade skorocelovité. Čím sa riadiť pri zbere? Zo skorocelu sa najčastejšie zbierajú listy v mesiacoch júl a august a to za pekného počasia. Potom sa sušia v tenkej vrstve na suchom a dobre vetranom mieste, pretože majú tendenciu rýchlo zhnednúť. Pri umelom sušení by nemala teplota presiahnuť 40 stupňov Celzia. Sušený skorocel sa uskladňuje v sklenených dózach, dobre uzatvorených plátenných či papierových vreckách na tmavom mieste. Skorocel kopijovitý obsahuje glykozid aukubín, flavonoidy, viaceré enzýmy, triesloviny, saponíny, horčiny, vitamín C a ďalšie. Liečivé sú obidva druhy skorocelu, skorocel kopijovitý a skorocel väčší.
Pozitívne účinky
– je pomocníkom pri ochoreniach dýchacích ciest (kašeľ, zachrípnutie, astma, tuberkulóza a pod.)
– uľahčuje trávenie a je účinný aj pri pálení záhy
– urýchľujehojenie rán, popálenín, ekzémov i opuchov spôsobených hmyzom
– pomáha pri zápaloch očí
– prospieva pečeni, žlčníku i močovým cestám
– vhodný aj pri žalúdočných vredoch
– semená sa využívajú ako preháňadlo
– prospieva ľuďom, ktorí trpia málokrvnosťou
– pôsobí antisepticky, a preto eliminuje vyrážky i lišaje
– vo forme obkladu je nápomocný aj pri trombóze
Vonkajšie a vnútorné použitie
Skorocelový čaj: na prípravu čaju potrebujeme čajovú lyžičku sušeného skorocelu, ktorá sa zaleje štvrť litrom vriacej vody a nechá sa 15 minút lúhovať. Čaj sa pije 3-krát denne po dúškoch.
Šťava proti kašľu: šťava sa pripraví z listov skorocelu, ktoré sa odšťavia odšťavovačom. Pre lepšiu chuť i rýchlejší účinok sa odporúča šťavu dosladiť medom.
Pleťová voda na čistenie pleti a dezinfekciu
Na prípravu potrebujeme 5 gramov čerstvých skorocelových listov a 100 ml 60-percentného liehu. Obe ingrediencie dáme do fľaše, dobre uzatvoríme a necháme 10 dní odpočívať pri izbovej teplote. Potom tinktúru precedíme a zhruba 30 ml prelejeme do čistej fľašky a dolejeme 70 ml destilovanej vody. Takto pripravenou pleťovou vodou pleť čistíme. Zvyšok sa uskladní v tmavej nádobe a v prípade potreby sa zriedi s destilovanou vodou a opäť sa používa.
Skorocel v kuchyni : milovníci netradičných chutí si skorocel zamilujú i v kuchyni. Má jemnú aromatickú chuť, preto sa skvelo chodí do zeleninových šalátov, ale aj do polievok či omáčok.
Čaj, ktorý zbavuje hlienov: na prípravu potrebujeme čajovú lyžičku zmesi sušeného skorocelu a materinej dúšky. Zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať maximálne 2 minúty. Precedíme, pridáme koliesko očisteného citróna a pijeme niekoľkokrát za deň po malých dúškoch.
Skorocelový sirup: veľmi obľúbený je skorocelový sirup, ktorý si môže pokojne každý pripraviť doma. Je to jednoduché. Do fľaše so širokým hrdlom sa ukladajú umyté lístky skorocelu, ktoré sa priebežne zasypávajú trstinovým cukrom. Nádoba sa uzatvorí a odloží na tmavé miesto. Postupne začne zmes „púšťať“ šťavu. Odporúča sa ju pravidelne premiešať. Po úplnom rozpustení cukru sa sirup precedí, uloží do fľaštičiek a do chladničky. Pri problémoch s dýchacím aparátom sa užíva polievková lyžica trikrát denne.