LOH 2024: Úspech Schmiedlovej a Paňkovej

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala už do semifinále dvojhry na olympijskom turnaji v Paríži a bude hrať o medailu. Vo štvrťfinále vyradila deviatu nasadenú Češku Barboru Krejčíkovú 6:4, 6:2. Jej semifinálovou súperkou bude vo štvrtok víťazka súboja medzi Chorvátkou Donnou Vekičovou a Ukrajinkou Martou Kosťukovou. Schmiedlová opäť vylepšila slovenské singlové tenisové maximum v ére samostatnosti, Dominika Cibulková postúpila na OH 2008 v Pekingu do osemfinále rovnako ako Karina Cíleková Habšudová na OH 2000 v Sydney a na OH 1996 v Atlante. Za éry ČSSR vybojoval Miloslav Mečíř na OH 1988 v Soule zlatú medailu vo dvojhre a bronzovú vo štvorhre po boku Milana Šrejbera. „Je to jednoznačne najlepší výsledok kariéry, z ktorého mám veľkú radosť. Zdolala som štyri oveľa vyššie postavené hráčky. Pred začiatkom turnaja som nemala čo stratiť, semifinále som vôbec nečakala. Vedela som, že proti Barbore môžem vyhrať, hrala som dobrý, odvážny tenis. Nerobila som chyby a bola som maximálne sústredená. Pamätám si ju z juniorských čias, má nepríjemnú hru, no dnes som bola na takej vlne, že som si verila. Dobre som cítila údery, pomohla som si servisom. Čakajú ma ešte dva zápasy, na medailu dopredu nemyslím, lebo by ma to zbytočne zväzovalo. Už to, že som medzi elitnou štvoricou, je obrovská úspech,“ uviedla Schmiedlová pre verejnú službu STVR.

Slovenská vodná slalomárka Zuzana Paňková skončila vo finále C1 na olympijských hrách 2024 v Paríži tesne za stupňami víťazov. Devätnásťročná debutantka pod piatimi kruhmi obsadila 4. miesto, na medailu jej chýbalo 1,12 sekundy. Rozhodujúcu jazdu prešla bez penalizácie a na zlatú Jessicu Foxovú z Austrálie stratila 10,01 sekundy. Striebro získala Elena Liliková z Nemecka a bronz Evy Leibfahrtová z USA. Paňková dosiahla po bronze Matej Beňuša zatiaľ druhé najlepšie slovenské umiestnenie na prebiehajúcich hrách. „Tečú mi slzy šťastia. Štvrté miesto zabolí, ale je to nádherné štvrté miesto. Lepší výkon som už dať nevedela, naozaj som išla tak ako som chcela. Bola to veľmi dobrá jazda a som rada, že sa mi to podarilo. Som neskutočne šťastná. Trošku som v cieli dúfala, že to možno vyjde aj na medailu, ale hlavne som si užívala moment a atmosféru, ktorá tu panovala. Štvrté miesto ma určite nakopne a ide sa makať ďalej,“ povedala Paňková v prvej reakcii pre verejnú službu STVR.