Potomkovia rodu Kubašek navštívili Starú Ľubovňu

V pondelok 16. septembra 2024 sa na Mestskom úrade v Starej Ľubovni udiala milá slávnosť. Primátor mesta Ľuboš Tomko privítal hostí z USA i zo Slovenska, ktorí pochádzajú zo starého ľubovnianskeho meštianskeho  rodu Kubašek.  Ide o priamych príbuzných ľubovnianskeho rodáka Jána Kubašek, signatára Pittsburskej dohody, kňaza a aktívneho novinára. Početná skupina potomkov rodu po praslici a po meči prežijú v meste niekoľko dní a okrem pamätihodností mesta budú pátrať aj po spoločných koreňoch.

Počas prvej svetovej vojny stál Ján Kubašek v popredí úsilia o získanie samostatnosti Slovákov a bol nielen jedným zo signatárov Pittsburskej dohody, ale aj človekom, ktorý nezištne pomáhal ľuďom v núdzi. Bol jedným z tých, ktorí prispeli na cestu po USA budúcemu prezidentovi Československej republiky Tomášovi G. Masarykovi. V roku 2018 sme si pripomenuli storočnicu od vzniku Československej republiky. S odstupom času sa na mnohých dejateľov neprávom zabúda. Medzi skromné osobnosti, ktoré sa podstatnou mierou zaslúžili o vznik novej vlasti bezpochyby patrí aj Ján Kubašek.   

Kto bol Ján Kubašek?

Ján Kubašek prišiel na svet v Starej Ľubovni. Narodil sa do starej a váženej meštianskej rodiny dňa 15. apríla 1885. Rodné mesto nebolo síce veľké, ale zato bohaté a hrdé na svoju históriu. Hrad nad mestom sa cez stáročia stal nemým svedkom mnohých zápasov nielen o prežitie, ale aj o vízie lepšej budúcnosti. V minulosti významné kráľovské mesto malo v časoch detstva Jána Kubašeka už iba menej významné postavenie vo veľkom Uhorsku. Hrdosť mešťanov na rodný kraj a korene starých rodov však zostali. Ján najskôr ukončil v Starej Ľubovni ľudovú školu a v štúdiu pokračoval na neďalekom gymnáziu v Podolínci. Neskôr v štúdiách pokračoval v Spišskej Novej Vsi, kde v roku 1902 aj zmaturoval. Tak, ako mnoho jeho rodákov, aj on odišiel z mesta pod malebnými Vysokými Tatrami a vybral sa do ďalekého sveta. Na loď do USA nastúpil v októbri 1902. Mal iba necelých 18 rokov. Po príchode do USA sa rýchle zorientoval a usúdil, že najlepším jeho zamestnaním bude miesto v banke. Nakoniec sa usadil v Pensylvánii a zamestnal sa ako bankový úradník v meste Olyphant. Dnes presne nevieme aké vnuknutie vstúpilo do svedomia i vedomia mladého človeka v ďalekej cudzine a čo ho ovplyvnilo v jeho ďalšom živote. Isté je však jedno. Ján Kubašek sa v roku 1908 rozhodol pre kňazské povolanie. V roku 1912 absolvoval štúdium teológie v Arcibiskupskom seminári sv. Jozefa v Yonkers a za kňaza ho vysvätili 14. februára 1919. Je zaujímavé, že od svojej vysviacky až do smrti pôsobil na slovenskej farnosti Najsvätejšej trojice v Yonkers v štáte New York. Najskôr ako kaplán a neskôr ako správca farnosti až do svojej smrti 16. 6. 1950. 

Rodičia Jána Kubašeka pochovaní vedľa syna, kňaza Ján Kubašeka

Pôsobenie medzi slovenskou komunitou

Úctu k domovu si Ján Kubašek priniesol z rodného kraja. Rodičia mu do jeho duše už od útleho veku vštepovali lásku k blížnym a úctu k predkom i prítomnosti. Bol národovec a mimoriadne pracovitý kňaz. Aktívne sa zapájal do práce v slovenských spolkoch, písal do krajanskej tlače a v rokoch 1915-1919 bol aj predsedom Združenia slovenských katolíkov v USA. Za jeho predsedníctva začal vychádzať tlačový orgán združenia Dobrý pastier, do ktorého sám redakčne prispieval. Bol aj predsedom slovenskej kňazskej organizácie Tovaryšstvo verných Slovákov.  Písal aj do iných slovenských novín a časopisov, ako boli a sú Jednota, Katolícky Sokol, Slovák v Amerike, či Národné noviny. Veľký pozemok okolo farnosti nenechal ležať ladom. Pri kostole v Yonkers nechal postaviť kláštor pre rehoľné sestry (dominikánky) a veľkú modernú budovu osadnej školy. Za jeho pôsobenia a priamej iniciatívy vybudovala početná slovenská komunita v Yonkers úžasné centrum, ktoré ešte aj dnes udivuje. V Yonkers vznikol akýsi slovenský ostrov v šírom mori iných amerických národností. Na jednej ucelenej ploche Slováci mali svoj impozantný kostol, rozľahlú faru, veľkú a modernú školu a nakoniec aj sociálny ústav pre seniorov a chorých ľudí. V Yonkers je po rodákovi zo Starej Ľubovne pomenovaná ulica a aj domov pre seniorov nesúci názov Kubašek Trinity Minor. Viac sa dočítate v našich novinách na stránke: https://www.slovakvamerike.com/osobnosti/jan-kubasek-signatar-pittsburskej-dohody-1120/

Štefan Kubašek pri hrobe svojho strýka, kňaza Jána Kubašeka v Yonkers

Štefan Dlugolinský

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?