Lucia Poppová – výročie narodenia

Operná speváčka, sopranistka svetového významu, sa narodila 12. november 1939 v Záhorskej Vsi. V zahraničí bola známa ako Lucia Popp. Po odchode do zahraničia pôsobila vo Viedenskej štátnej opere a v Kolíne na Rýnom, kde sa rozbehla jej svetová kariéra. V druhej polovici 60. rokov minulého storočia spievala v londýnskej Covent Garden či v Metropolitnej opere v New Yorku. V utorok 12. novembra uplynie od narodenia Lucie Poppovej, slovenskej sopranistky svetového formátu, 85 rokov.

Po maturite na gymnáziu v Bratislave začala študovať medicínu, ale po dvoch semestroch toto štúdium ukončila a v roku 1958 sa prihlásila na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde spočiatku študovala herectvo. Už rok predtým si zahrala vedľajšiu postavu vo filme Paľa Bielika Štyridsaťštyri (1957). Ten istý režisér ju obsadil aj do dvojdielneho filmu Jánošík (1962 – 1963), v ktorom stvárnila hlavnú ženskú postavu Terezu, pričom legendárneho zbojníka stvárnil lekár František Kuchta.

Ako Tereza vo filme Jánošík

Napriek úspechu Bielikovho Jánošíka sa Poppová začala venovať opernému spevu pod vedením opernej speváčky a pedagogičky Anny Hrušovskej. V apríli 1963 sa úspešne predviedla Slovenskom národnom divadle v úlohe Kráľovnej noci v Mozartovej Čarovnej flaute. Ešte v tom istom roku sa úspešne uchádzala o miesto vo Viedenskej štátnej opere, v ktorej dostala zmluvu elévky po tom, ako si je spev vypočul slávny dirigent Herbert vo Karajan. Už v októbri 1963 spievala vo Viedni Kráľovnú noci v Mozartovej Čarovnej flaute. V tom istom roku zaznamenala v tejto úlohe obrovský úspech aj v Salzburgu. V 60. rokoch 20. storočia sa stala členkou aj operného súboru v Kolíne nad Rýnom. Debut v slávnej londýnskej Covent Garden mala v roku 1966. O rok neskôr sa prvýkrát predstavila v Metropolitnej opere v New Yorku. Kráľovnú noci v Metropolitnej opere odspievala v kostýme, ktorý navrhol slávny umelec Marc Chagall. Čestnou členkou Viedenskej štátnej opery sa stala v roku 1989.

Lucia Popp v TV šou s Petrom Alexandrom, Ireen Sheer a Tonym Marshallom

Na Slovensko sa mohla vrátiť až po roku 1989. V roku 1990 sa dvakrát predstavila v Bratislave. Najprv na benefičnom Koncerte bez opony a neskôr na Bratislavských hudobných slávnostiach (BHS). Lucia Poppová zomrela 16. novembra 1993 v Mníchove. Pochovaná je na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave. V roku 2016 prezident SR Andrej Kiska udelil Lucii Poppovej Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam za dlhoročné mimoriadne zásluhy v oblasti umenia a kultúry a za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Vo Viedenskej štátnej opere, kde začínala hviezdnu kariéru, jej odhalili v roku 2017 bustu, ktorej autorom je slovenský sochár Juraj Čutek.

Fotografia z Bratislavských hudobných slávnosti v roku 1990 – Koncertná sieň Slovenskej filharmónie a dirigent Yehudi Menuhin. Účinkujúci Alexis Weissenberg, Lucia Popp, Gidon Kremer a Bamberskí symfonici.

V roku 1999 v odhalili v Záhorskej Vsi pamätnú tabuľu a ulicu, na ktorej sa nachádza rodný dom speváčky, pomenovali ako Ulicu Lucii Poppovej. Od konca novembra zdobí obecný úrad v jej rodisku ďalšia pamätná tabuľa k 30. výročiu úmrtia svetoznámej umelkyne.

Štefan Dlugolinský

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?