Rod Zamoyski v Starej Ľubovni

Poľský kniežací a magnátsky rod Zamoyski má svoje korene už v 14. storočí v obci Łaźnin v tzv. zemi łczyckej poľského kráľovstva. Adam z Łaźnina, ktorý bol poľský rytier, je vlastne prvý známy a označený za zakladateľa rodu Zámoyski. Jeho syn Tomáš z rodného majetku odišiel na východné územia a v roku 1447 si kupil v Haličskej Rusi dve obce – Wierzba a Zamośč. Na ceste zo Zamośča do Ľvova postavil vlastné sídlo a dal mu názov Starý Zamośč. A tak sa stalo, že si potomkovia Tomáša začali písať priezvisko podľa sídla majetku. V období delenia Poľska rodu Zamoyski priznali dedičný kniežací titul, ktorý bol „vylegitymovaný“, čiže potvrdený pri nových súpisoch šľachty v rokoch 1780 a 1820. Medzi najznámejších z rodu bezpochyby patril Ján Sariusz Zamoyski / 19. marec 1542 – 3. jún 1605 / Od roku 1565 pôsobil ako kráľovský tajomník. O desať rokov neskôr už pôsobil ako zástupca štátneho tajomníka a od roku 1578 ako hlavný kancelár. V roku 1581 bol menovaný za hejtmana poľského vojska. Ako hlavný veliteľ vojsk porazil v bitke pri Byczyne v roku 1588 habsburského arcivojvodu Maximiliána III., ktorý sa usiloval o poľskú korunu. Víťazná bitka je zaradená medzi strategicky významné v poľskej histórii a najdôležitejšia vo vojenskej kariére Zamoyského. Maximilian bol zajatý a vo výslednej zmluve z Bytomu a Będzina z roku 1589 sa museli vzdať všetkých nárokov na poľskú korunu. Samozrejme, že v ďalších pokoleniach rodu boli aj iné významné osobnosti starobylého rodu Zámoyski. 

Andrej a Karolína Zámoyski.

Príchod Andreja Zámoyského na hrad Ľubovňa

Do Starej Ľubovne ako prvý z rodu prišiel Andrej Przemysław Zamoyski. Narodil sa  10. júla 1852 v Modrom paláci vo Varšave ako najstarší syn Stanislava Kostku Zámoyského. Rodičia okrem Andreja mali ešte ďalších 13 detí. Keď v roku 1835 otec rozdelil rodový majetok medzi svojich siedmich synov vznikli nové línie rodu. Stanislav Kostka ml. sa stal majiteľom Magnuszewa a Maciejowiec so zámkom v Podzamczu a zároveň predkom a zakladateľom línie Zamoyskych zo Starej Ľubovne. Neskôr jeho syn Andrej zdedil Maciejowce a zámok v Podzámczu. Majetok počas vlastníctva Andreja bol známy svojou škôlkou pre ovocné stromy, ktoré sa predávali v obrovskom množstve. Šľachtenie stromov prinieslo slávu pre Podzamcze a aj príjmy, čo Zamoyskému umožnilo zapojiť sa do veľkých spoločenských aktivít. Mladému grófovi sa v podnikaní darilo, a preto sa v druhej polovici 19. storočia začal zaujímať o región Spiša, ktorého časť bola 360 rokov zálohovaná Žigmundom Luxemburským poľskej korune. Do zálohu vtedy patrilo 13. spišských miest s mestami Stará Ľubovňa, Podolínec a Hniezdne spolu s hradom Ľubovňa. Na základe inzerátu v roku 1881 neváhal a kúpil od mesta Stará Ľubovňa hrad spolu s osadou Podsadek a dedinou Hobgart /dnešná Chmeľnica/. K panstvu patrili aj okolité lesy. Onedlho kúpil za 100 tisíc zlatých aj kúpele Vyšné Ružbachy, okolité pozemky a pozemky pri Podolínci, na Hraničnom i loveckú usadlosť v Mníšku nad Popradom. Po kúpe uvedených majetkov sa mladý gróf stal jedným z najväčších majetkových vlastníkov na Spiši. Po nadobudnutí majetkov si gróf začal písať celý titul nasledovne: gróf Andrzej Przemysłav Zamoyský, pán z Maciejowiec, Ľubovne, Ružbách a Mníška, nositeľ Radu sv. Juraja, bydlisko Podzamcze pri Maciejowiciach, Poľsko a hrad Ľubovňa, Československo.

Rodina Andreja Zámoyského

Hľadanie vhodnej nevesty

So značným majetkom a postavením bohatého grófa Andrej začal po Európe hľadať primeranú nevestu. Nakoniec ju našiel a poriadne ďaleko od svojho domova. Pravdepodobne na niektorom šľachtickom bále sa zaľúbil do princeznej dvoch Sicílií, Karolíny de Bourbon, dcéry grófa Františka de Paul de Trapani a arcivojvodkyne Márie Isabel de Bourbon, vnučky Francesca I., kráľa dvoch Sicílii. Veľkolepá svadba sa konala v Paríži v roku 1885. Po svadbe sa mladomanželia rozhodli obývať priestory kaštieľa pod hradom Ľubovňa a tam aj vychovávali svoje deti. Andrej s manželkou sa zaslúžili o veľké oživenie kúpeľov Vyšné Ružbachy ako aj zviditeľnenie celého regiónu. Okrem podnikania boli manželia činný aj v rámci charity a inej pomoci ľuďom v núdzi. Na jeho pôsobenie v regióne obyvatelia severného Spiša spomínali ešte dlhé roky. Počas manželstva sa im narodilo osem detí.

Hrad Ľubovňa
Erb rodu Zamoyski
Kaštiel pod hradom Ľubovňa na dobovej fotografii.
Karolína, manželka Andreja Zámoyského, princezna de Bourbon
Podzamcze, miesto úmrtia Andreja Zámoyského v roku 1927
Vyšné Ružbachy 1902

Štefan Dlugolinský

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?