Egypt je po Nigérii a Etiópii najľudnatejšou krajinou arabského sveta a tretia najľudnatejšia krajina v Afrike.
Veľká pyramída v Gíze, jeden zo siedmych divov starovekého sveta, je jediná, ktorá zostáva do veľkej miery nedotknutá. Išlo o najvyššiu človekom vyrobenú konštrukciu na svete za viac ako 3800 rokov.
Egyptská civilizácia je jednou z najstarších na svete, pričom zaznamenaná história siaha viac ako 5000 rokov dozadu
Egyptskí faraóni mali často nadváhu, na rozdiel od obrázkov zobrazených v umení. Ich strava bola bohatá na cukor, alkohol a sacharidy.
Mačky boli v starovekom Egypte považované za posvätné, uctievané za ničenie škodcov a sú symbolom. Zabitie mačky, aj keď iba náhodou, bolo trestným činom, ktorý sa trestal smrťou.
Egyptské hieroglyfy patria medzi najstaršie písané systémy na svete. Symboly sa používali viac ako 3000 rokov.
Prvý známy pracovný štrajk v zaznamenanej histórii sa konal v Egypte okolo roku 1152 pred Kr. keď remeselníci kráľovskej nekropoly v Deir el-Medina odišli z práce, pretože neboli zaplatení.
Starovekí Egypťania vymysleli kalendár 365 dní v roku, aby predpovedali každoročné záplavy rieky Níl
Najstaršie šaty na svete našli v Egypte: šaty Tarkhan, ktoré sú staré viac ako 5 000 rokov.
Starovekí Egypťania praktizovali používanie zubnej pasty pomocou pasty zo soli, korenia, vody a listov mäty.
Veľká sfinga v Gíze patrí medzi najväčšie a najstaršie sochy na svete, no pôvod a história jej výstavby zostávajú stále záhadou.
Egyptské ženy mali široký rozsah práv a slobôd. Mohli kupovať a predávať nehnuteľnosti a uzatvárať právne zmluvy.
Rieka Níl, najdlhšia rieka na svete, starovekí Egypťania ju považovali za zdroj života kvôli svojej dôležitej úlohe v poľnohospodárstve.
Rosettový kameň, objavený v roku 1799, bol kľúčom k rozlúšteniu egyptských hieroglyfov Obsahuje dekrét napísaný v troch scenároch: hieroglyf, demotický a grécky.
Starobylé mesto Théby (dnes Luxor) bolo kedysi náboženským hlavným mestom Egypta a je aj miestom chrámu Karnak a údolia kráľov.
Alexandrijská knižnica bola jednou z najväčších a najvýznamnejších knižníc starovekého sveta, v ktorej boli tisíce zvitkov starodávnych informácii.
Štefan Jedlík bol uhorský fyzik, konštruktér, vynálezca a benediktínsky mních slovenského pôvodu. V sobotu 11. januára uplynulo 225. výročie od jeho narodenia. Dokázateľne ovládal najmenej štyri jazyky (maďarčinu,
Azerbajdžan si píše svoju históriu už viac ako tisíc rokov. Etnickí Azerbajdžanci sú potomkovia Turkov, ktorí v dávnych dobách prišli do priestoru pri Kaspickom mori. Z hľadiska vierovyznania
Počet krčiem v Anglicku a vo Walese pokračoval v tomto roku vo výraznom poklese. Za posledné roky sa tak prvýkrát dostal pod 39.000. Uvedené čísla pochádzajú z britskej
Na Štedrý deň, 24. decembra, sa až do večera udržiaval pôst a čarovaním sa veštilo všetko, čo sa týkalo zdravia, úspechov, budúcej úrody i osobného života. Tento deň
Riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír /NASA/ Bill Nelson vo štvrtok 5. decembra oznámil posunutie termínov v programe Artemis, ktorého cieľom je návrat amerických astronautov na
Uprostred ostrova nedotknutej a málo objavenej slovenskej prírody Prvá dáma slovenského praveku dostala meno podľa miesta nálezu Moravianska Venuša a prvú dámu hradu Muráň pomenovali Muránskou Venušou. Obe Venuše