V 70. až 90. rokoch minulého storočia boli tisíce britských pacientov nakazených vírusmi HIV a hepatitídy. Po takejto nákaze zomrelo viac než 3000 infikovaných, ďalší majú trvalé následky do dnešných dní. Vyšetrovanie v roku 2017 spustila vtedajšia britská premiérka Theresa Mayová. Britský premiér Rishi Sunak označil pondelok 20. mája za deň hanby pre krajinu. Dôvodom je zverejnenie výsledkov rozsiahlej správy, ktorá odhalila dlhoročný škandál s podávaním infikovanej krvi počas transfúzií. Správu priniesla agentúra Reuters a britská verejnoprávna televízia BBC. Rishi Sunak v pondelok pre média a parlament vyhlásil: „Dnešný deň je pre Spojené kráľovstvo dňom hanby. Výsledky tohto vyšetrovania by mali celou krajinou otriasť do základov,“ povedal premiér.
Viac než 2500-stranová štúdia vypracovaná sudcom lordom Brianom Langstaffom uvádza, že od 70. do 90. rokov sa v Spojenom kráľovstve po podaní infikovanej krvi pri transfúzii nakazilo vírusmi ako HIV a vírus hepatitídy viac než 30.000 ľudí. Infikovanú krv a krvné deriváty dostávali pacienti napríklad po úrazoch či pri operáciách, podali ju však napríklad aj pacientom s hemofíliou.
Vláda chystá kompenzácie. Podľa webu denníka The Guardian by sa odškodné pre obete a pozostalých mohlo vyšplhať na desať miliárd libier.